Et Tantuni Dürüm

33 Mersin Tantuni Mesut Usta firması Gümüşhane Mersin Tantuninin yanı sıra Trabzon Meydan Parkında açtığı şubesiyle Et tantuni, Tavuk Tantuni, Yoğurtlu et tantuni, Yoğurtlu Tavuk tantuni, Kebap ve çorba çeşitleri ile Trabzon halkına Tantuni damak tadını Trabzon ile tanıştıran 33 Mersin Tantuni şimdide Akçaabat Söğütlü’de hizmete açıldı.

ET TANTUNİ

Söğütlü Tantuni Söğütlü’de Et Tantuni ekmek, Et Tantuni lavaş, Tavuk Tantuni Ekmek, Tavuk Tantuni lavaş, Yoğurtlu Et Tantuni,  Adana kebap, Urfa Kebap, Haşhaşlı kebap ve daha bir çok kebap çeşitleri ile  Trabzon Meydan Şubemizin haricinde  Söğütlü Kalkınma ve Kaç Üstü şubelerimiz ile birlikte Trabzon halkına tantuni ve diğer kebap şeditlerinin damak tadını tattırmaya  devam ediyoruz.  

Bir zamanlar Mersin’de sadece seyyar arabalarda satılan tantuninin ünü şehrin sınırlarını çoktan aştı. Yapılışı ve görüntüsü itibarıyla sacda hazırlanan çoban kavurmaya benzese de lezzeti bambaşka. Biz de bu sırrın peşine düştük, işin ustasından bakın neler öğrendik… Nasıl ki Adana’nın kebabı, Bursa’nın İskender kebabı, Edirne’nin ciğeri varsa; Mersin’in de tantunisi var. İnce kıyılmış dana etinin biraz su ilave edilerek geniş tavalarda kavrulmasıyla ortaya çıkan yöresel bir tat tantuni. Yarım ekmek ya da dürüm içinde servis ediliyor. Ama çok basit gibi görünse de kıvamını tutturmak ustalık istiyor. İşin sırrını bilmek gerekiyor. Tam kıvamında yapılmış lezzetli bir tantuni için kalkıp Mersin’e gitmenize gerek yok. Trabzon’da da tantuniyi hakkıyla yapan usta var. Onlardan birinin hatta tantuni denilince ilk akla gelen isim olan Mesut Usta’nın Meydan’daki mekânına uğradık ve ondan tantuninin lezzet sırların